DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY
PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2025
DOFINANSOWANIE: 75 000,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 75 000,00 zł
UMOWĘ ZAWARTO: styczeń 2025
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami. Zakres realizacji usługi wynika z zapisów Programu i jest ściśle dostosowany do potrzeb osób korzystających z asystencji – podejmowanie przez uczestników Programu decyzji precyzujących zakres i sposób realizowanych usług umożliwi osobie z niepełnosprawnością kierowanie asystencją oraz maksymalne dopasowanie wykonywanych czynności do jej oczekiwań.
Głównym celem realizacji usług asystencji osobistej jest dążenie do poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w ich środowisku oraz zwiększenie możliwości zaspokajania ich potrzeb, włączenie osób objętych asystencją w życie społeczne, wspieranie ich aktywności poza miejscem zamieszkania. W szczególności dotyczy tworzenia warunków sprzyjających korzystaniu przez osoby z niepełnoprawnościami z różnorodnych usług świadczonych na poziomie lokalnej społeczności (wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, programów zdrowotnych, rehabilitacji medycznej), zwiększenia możliwości prowadzenia bardziej samodzielnego i aktywnego życia w obszarze zawodowym, edukacyjnym oraz innych, dziennych form wsparcia.
Usługa asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością kierowana jest do osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne do ww. zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) oraz dzieciom od 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami zawartymi w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Usługa asystencji osobistej polega na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w szczególności:
– wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
– wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
– wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
– wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.